Топ 10 на здравословните суперхрани, необходими на човешкото тяло   

08.04.2013

В днешният комерсиален свят много умни търговци използват (и често злоупотребяват) с термина „суперхрана”, за да продават всички видове "здравословни" продукти. Въпреки че суперхраните нямат все още официална, правна дефиниция, много лесно можете да установите какво благоприятно влияние оказват така наречените суперхрани като Акай бери и нар.

Суперхраните обикновено съдържат елементи, стимулиращи имунната система и здравето: от важни витамини до антиоксиданти и флавоноиди. Като мощни ускорители на доброто физическо и душевно здраве, те са известни в борбата с рака, понижават холестерола, лекуват някои болести на сърцето и намаляват обиколката на талията.

Въпреки, че може би чувате за тях за първи път, много от суперхраните не са новооткрити; били са почитани от древните култури в продължение на векове, като семената Чиа, които са поддържали цял ден сити ацтеките войни. От вкусни плодове до ароматни подправки и - както се досещате - зеленчуци, всяка една от десетте най-добри суперхрани лесно могат да бъдат добавени към ежедневното меню.

1. Акай Бери

Плодовете Акай Бери се отглеждат на палми в амазонските джунгли. За този бразилски плод се говори, че е най-добрият супер плод на континента. С високото си съдържание на фибри и протеини и ниско съдържание на захар, Акай бери намира редица кулинарни приложения – от храни до някои алкохолни напитки. Въпреки че хранителните им предимства са същите като тези на останалите горски плодове, плодовете Акай бери съдържат десет пъти повече антиоксиданти, отколкото са открити в червеното грозде.



Антиоксидантите, както подсказва и името им, противодействат на ефектите на клетъчно окисляване, защитават срещу атаки от свободни радикали и, предполага се, понижават високото кръвно налягане и спомагат за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания.

2. Канела



Използва се в ястия от индийско къри до всички видове бисквити, сладки и кексове. Рядко срещаната преди кора от канелено дърво сега е широкоразпространена. Тъй като тази подправка със сладък аромат спомага за баланса на кръвната захар, тя може да бъде от полза за предотвратяване на диабет (полезна е и като допълнение към хранителният режим на диабетиците). Освен това, канелата притежава противовъзпалителни свойства и може да облекчи симптомите на артрит. Канелата също така подтиска растежа на бактериите, пренасяни с храната, като по този начин не само действа като естествен консервант на храните, но и подпомага храносмилането и предотвратява някои видове стомашни язви.

3. Цитрусови плодове



Без значение дали предпочитате грейпфрути, портокали или мандарини, цитрусовите плодове са с високо съдържание на витамин С, който е необходим за преборване с настинката и неприятните грипни вируси. Те често биват наричани зимни цитрусови плодове, тъй като събирането на реколтата и потреблението им достига своя пик през този сезон! Портокалите, мандарините и грейпфрутите са доказали полезните си свойства, борещи се с много видове рак, като този на простатата, белия дроб и рак на млечната жлеза. Така че започнете деня си с чаша прясно изцеден портокалов сок.

4. Червени боровинки



Те са богати на проантоцианидини (вид богати на антиоксиданти, борещи се със свободните радикали флаваноиди). Пурпурно-червените плодове спомагат лекуването на инфекции на пикочните пътища (те пречат на бактериите да залепват по тъканта) и други бактериални заболявания само с една дневна доза. Освен ползите за кръвта, тези кисели, борещи се с рака плодове са благоприятни за устата. И не визираме само вкуса, въпреки че те наистина са вкусни. Червените боровинки са доказали, че са в състояние да предотвратят заболявания на устата и венците.

5. Чесън



Не се плашете от силният му аромат, пикантният, понякога и хаплив чесън понижава кръвното налягане и намалява риска от получаване на бактериални инфекции. Чесънът действа и като противовъзпалително средство, облекчаващо заболяванията като артрит и астма. Ние всички знаем, че след консумация чесънът придава лоши дъх, но най-важното безспорно предимство на тази мощна подправка е, че не е необходимо да се ядат големи количества от него. Само две скилидки на седмица са достатъчни, за да се насладите на ползите от чесъна.

6. Къдраво зеле (Кейл)



Кейла е суперхрана, която се предлага в много пъстри сортове: от къдраво зеле до големи зелки с лъскави синьо-зелени листа и зелени, бели или лилави декоративни къдрави зелки. Този зеленчук с разрошени листа притежава здравословна доза от калций, витамин В6 и лутеин, подпомага за предотвратяване на редица заболявания на кожата и очите. Както и с други кръстоцветни зеленчуци, кейла е от групата храни, известни с това, че предотвратяват рака. Приготвено на пара или запържено зеле, като всеки друг сготвен зеленчук, намалява хранителна си стойност.

7.Нар



Добре представените и в древното изкуство и литература, наровете бавно са мигрирали далеч от Средиземноморието и Близкия изток. Едва наскоро в западните страни семената на тази суперхрана започнаха да се използват за подслаждане на ястия, като супи и салати. Пиенето на сок, приготвен от червените семена на плода подобрява работата и здравето на сърцето, както помага на организма в борбата с болести като инсулт, хипертония и Алцхаймер. В алтернативната медицина, нарове се използват като традиционен лек за диария, дизентерия и чревни паразити.

8. Тиква



Богати на вкусове и ползи за здравето, тиквите не са просто съставка на Коледните вкусотии. Плодът, семена и масло от тази есенна суперхрана притежават жизненоважни хранителни вещества, които намаляват признаците на стареене, както и риска от рак на простатата при мъжете. В допълнение тиквата може да се похвали с високо съдържание на минерали, тя предпазват от диабет, притежава много антиоксиданти и анти-канцерогени и действа противовъзпалително.

9. Чиа



Само две супени лъжици дребни семена Чиа, разпределени през деня предоставят на тялото ви високи нива на протеини, фибри и омега-3, които тонизират, детоксикират и подобряват работата на сърдечно-съдовата система. Когато се консумират сурови, семената Чиа са хрупкави, наподобяващи маковите семена в тяхната структура и размер. Почти безвкусни, те ви позволяват да ги добавите в много храни, без дори да забележи присъствието им. Опитайте ги в кисело мляко, овесени ядки или салата за допълнителна доза от калций, желязо, мед и цинк. Накиснете Чиа във всякакъв вид течности (мексиканците го правят с плодов сок, за да се създаде напитка, известна като Chia Fresca) и те се разширяват в гелообразна форма, като повишават няколко пъти размера на оригиналните семена. Изследванията показват, че тази реакция се извършва и когато суровите семена Чиа се смесят с течностите в стомаха, като създават усещане за ситост. Древните ацтеки вярвали, че една супена лъжица Чиа може да поддържа един воин сит за 24 часа.

10. Кресон



В някои региони на света, кресонът се разглежда като плевел, а в други като водно растение или билка. С толкова много ползи за здравето, кресона определено не е трева! Най-мощен е когато се консумира като прясна и сурова храна, тогава тази листна целоггодишна суперхрана помага в борбата с различни ракови заболявания и отдавна се използва за лечение на скорбут. Поради високото си съдържание на йод, кресона има ефект върху укрепване на щитовидната жлеза, което я прави полезна за хората, страдащи от хипотиреоидизъм.

ads






  на деня "Твърде много от нас не изживяват своите мечти, защото изживяват своите страхове."
Лес Браун още...
line